Rodinný dům s plochou střechou: mít či nemít

Plochá střecha je v našich socialismem poznamenaných končinách mnohými odsouzena k zatracení. Na svých ramenou si nese tíhu zažitých předsudků a jednoho bájného mýtu. Stavebníci ji proto často už ani nevysouvají z pozadí zájmu a volí klasiku. Je to ale výhra, nebo únos proudem?

Dům s plochou střechou

Bájný mýtus: do ploché střechy teče

Tato pravda žila hlavně v režimově nestálém 20. století. Přežila paneláky i nevkusné krychle vznikající do 80. let téhož století. Poté však vlivem moderní techniky začala skomírat, až padla úplně. Ne však v myslích široké veřejnosti a tabulek stavebních úřadů.

Ploché střechy ale komunistická éra tak úplně nevyplodila. Začaly se hojně objevovat už u staveb proslulé výtvarné školy Bauhaus, vzniklé na začátku 20. století, která propojila umění s technikou v jeden celek. Dnes řada těchto funkcionalistických domů patří mezi architektonické skvosty. Můžeme říct, že plochá střecha je výsadou domů s trvalou vizuální hodnotou.

Není moudré hned z jara plochou střechu z principu odsuzovat. V této době vám, hlavně díky kvalitním materiálům (hydroizolační pásy, fólie…) a dalším systémovým prvkům, při poctivém provedení do ploché střechy zkrátka nepoteče. Proto je sedlová střecha v tomto směru vcelku neprávem vyzdvihována. Rovná střecha má navíc oproti klasice řadu jiných výhod. Mimo jiné, jen tak někdo ji nemá…

Plochá střecha domu s kačírkem

Moderní domy s plochou střechou: proč patří na výsluní

Prvním argumentem je fakt, že s plochou střechou racionálněji využijete prostor v domě. A to protože „neukousává“ místo v patře, jako krovy sedlové střechy, a tak si nesnižujete využitelnou plochu místnosti. S tím vám odpadá i starost shánět nábytek na míru.

Rozhodnete-li se pro složitější, atypický půdorys, a tedy individuální projekt rodinného domu, je plochá střecha rozumnější volbou. Architekt tak při kreslení moderního domu získá svobodu pro plnění vašich vysněných představ. Z oken vidíte víc než jen oblohu a zároveň se v místnosti kvůli střešním oknům neupečete, když jsou venku vedra.

A nakonec k tomu přidejme trochu srdce: Koho by neuchvátil ten neotřelý, půvabný design ploché střechy?

Další plusy ploché střechy:

  • není problém vybudovat terasu v 1. patře,
  • ze střechy můžete mít terasu i zahradu – vegetativní a pochůzné zelené střechy,
  • je energetický výhodná – vytváří totiž minimální prostor potřebný pro vytápění,
  • na střeše „nestraší“ fotovoltaické panely, solární kolektory, antény – střecha má totiž atiku („ohrádku“) a zespodu tedy technika není vidět.

Kvalita je parketou profesionálů

Montáž ploché střechy však nenáleží „rodinným řemeslníkům“. Pro jistotu neochvějné kvality byste její realizaci měli přenechat stavební firmě. Právě jejich zkušenost je to, co boří bájný mýtus o ploché střeše. Koneckonců i my si neda její stavbu najímáme zkušené a léty prověřené profesionály. Stejně, tak jako nás si jiní najímají na montáž stavebního systému Durisol.

Rádi byste se o ploché střeše dověděli více? Zavolejte nebo se stavte na kávu a probereme, co vás zajímá.

Durisol logo

Jedinečný stavební systém používaný po celém světě.Stavte chytřeji a efektivněji i Vy. Vaše budoucí Já Vám poděkuje.

Více
Stavební systém Durisol
pro Váš vlastní projekt

Máte vlastní projekt, nebo projekt od jiné stavební společnosti a rádi byste využili výhody systému Durisol? Systému, který vyniká hned několika výhodami, a který je zároveň velice kvalitní a cenově dostupný? Rádi Vám projekt naceníme a následně postavíme hrubou stavbu s použitím systému Leier Durisol.

Více